Zawiasy meblowe z cichym domykiem – gdzie się sprawdzą?

Zawiasy meblowe z cichym domykiem – gdzie się sprawdzą?

Zawiasy znaleźć można właściwie w każdym pomieszczeniu. Są obecne w drzwiach wejściowych, balkonowych, wewnętrznych, w szafkach czy szafach. Wszelkie te powierzchnie dla swego prawidłowego funkcjonowania potrzebują odpowiednio dopasowanych zawiasów, które umożliwią wygodne i bezpieczne ich otwieranie. Jednak czy możemy coś zrobić z hałasem, jaki towarzyszy zamykaniu drzwiczek szafki?

By w pomieszczeniu było ciszej

Zbyt mocno zamknięta szafka, niechcący popchnięte drzwiczki – i stało się. Po domu czy mieszkaniu rozchodzi się hałas. Jest on w dużej mierze bez znaczenia, jeśli jesteśmy w domu sami i nikomu nie przeszkadza hałas. Jednak gdy w pobliskich pomieszczeniach znajdują się inni lokatorzy (szczególnie osoby starsze, wrażliwe na hałasy i małe dzieci), warto zachować ciszę.

Istnieją akcesoria meblowe, które umożliwiają ograniczenie hałasu w przypadku zamykania szafek. Zaliczamy do nich nie tylko filcowe podkładki, które dodatkowo nieco wypychają drzwiczki, dając nie do końca estetyczny efekt, ale również specjalne zawiasy meblowe z cichym domykiem. Jak działają i jak je ustawić?

Prosta konfiguracja i skuteczne działanie

Zawiasy z cichym domykiem na szczęście są stosunkowo łatwe w ustawianiu. Producenci na opakowaniu zazwyczaj umieszczają informacje dotyczące tego, w jaki sposób odpowiednio ustawić zawiasy, by nie działały one zbyt głośno.

Podobnie jak w przypadku jakichkolwiek innych zawiasów (prostych, kątowych) – ogromne znaczenie ma ich dostosowanie do materiału, w którym się znajdą, i masy drzwiczek. Tylko odpowiednio je dobierając możemy zapewnić sobie faktyczną skuteczność w cichym zamykaniu drzwiczek, a przy tym funkcjonalność i bezpieczeństwo. Źle dobrane zawiasy mogą uszkodzić drzwiczki lub nawet doprowadzić do ich oberwania, dlatego też ogromne znaczenie ma wybór odpowiedniego modelu.

W przypadku większości zawiasów z cichym domykiem, możliwa jest ich konfiguracja i dopasowanie do konkretnej szafki – w tych akcesoriach meblowych umieszcza się specjalne, kilkustopniowe systemy.