Zabawki edukacyjne – jakie umiejętności rozwijają

Zabawki edukacyjne – jakie umiejętności rozwijają

Wielu rodziców, troszcząc się o rozwój swoich pociech, poszukuje dla nich zabawek edukacyjnych. Jest to szeroka i zróżnicowana kategoria. Obejmuje wiele różnych produktów dla dzieci w każdym wieku. Jakie dokładnie zabawki wpłyną korzystnie na rozwój dziecka i jakie zdolności można dzięki nim ćwiczyć?

Edukacyjne zabawki dla niemowląt

Rozwój większości funkcji przebiega wyjątkowo intensywnie w pierwszych latach życia. Najmłodsi na każdym etapie muszą sprostać określonym wyzwaniom i nabyć nowe zdolności. Wykształcane są między innymi umiejętności społeczne i emocjonalne, funkcje poznawcze, manualne i sprawność motoryczna. Bardzo istotna jest odpowiednia stymulacja tych obszarów, która zapewni maluchom zrównoważony rozwój. Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci wpływają na nabywanie określonych umiejętności?

Rozwój społeczny i emocjonalny

W rozwoju funkcji społecznych dużą rolę odgrywa poznawanie przez dzieci schematów zachowania w różnych sytuacjach. Najmłodsi uczą się poprzez naśladowanie, dlatego korzystnym pomysłem jest zabawa w odgrywanie ról. Już dwulatki mogą uczyć się opieki nad lalkami czy misiami. Starsze dzieci z pewnością polubią zabawy w sklep, kuchnię czy lekarza. Ważne w rozwijaniu wiedzy na temat emocji swoich i innych jest stymulowanie dziecięcej empatii. Doskonale sprawdzą się tutaj bajki i książeczki opowiadające historie bohaterów w różnych sytuacjach.

Motoryka i sprawność manualna

Dzieci rozpoczynają naukę chodzenia zazwyczaj w okolicach ukończenia 1. roku życia. Dobrym pomysłem jest oferowanie im w tym czasie wszelkiego rodzaju zabawek na kółkach i przedmiotów, na których można się oprzeć. Jest to również czas, w którym wspaniałymi pomysłami będą układanki z dopasowywaniem kształtów i wszelkiego rodzaju zabawki, w których przekłada się niewielkie elementy. Takie zajęcia będą stymulowały rozwój zdolności poznawczych i manualnych.

W sklepach odnaleźć można również wiele zabawek dedykowanych nieco starszym dzieciom. Zabawki zręcznościowe, klocki, puzzle i układanki warto dopasowywać do zainteresowania maluchów. Kilkulatkom mogą spodobać się akcesoria do nauki kształtów, kolorów, liter i cyfr. Gadżety umożliwiające dzieciom wykonywanie ciekawych zadań pobudzą ich wyobraźnię, pomogą nabyć nowe umiejętności i będą źródłem rozrywki.