W co zainwestować pieniądze?

W co zainwestować pieniądze?

Nadmiar środków pieniężnych zawsze warto dobrze ulokować – tak, aby pieniądze pracowały na siebie. Metod na to jest naprawdę wiele. Które z nich są najbardziej opłacalne?

Inwestowanie w nieruchomości – tak czy nie?

Rynek nieruchomości jest jedną z najpewniejszych inwestycji. Lokal mieszkalny można wykorzystać pod wynajem lub przeznaczyć go na sprzedaż po uprzednim wyremontowaniu. Możliwości w tym zakresie jest aż kilka, jednak warto wziąć pod uwagę najbardziej podstawowe kwestie związane z nieruchomościami.

Jeśli chodzi o wynajem, można zdecydować się na model krótko- lub długoterminowy. W obydwu przypadkach znaczenie ma to, czy zależy nam na pewnym przychodzie przez cały rok czy dużym zastrzyku gotówki w wysokim sezonie letnim. W tym drugim przypadku, trzeba liczyć się z całkowitym brakiem dochodu w pozostałej części roku.

Jeśli chodzi o droższą odsprzedaż remontowanego mieszkania – warto wiedzieć, że to czasochłonny proces. Zatem takie rozwiązanie zdecydowanie nie sprawdzi się w przypadku osób, które oczekują zwrotu inwestycji w ciągu kilku miesięcy: sprzedaż mieszkania potrafi zająć nawet kilkukrotnie dłużej.

Fundusze inwestycyjne

To świetne rozwiązanie dla osób, które dysponują znacznym kapitałem, ale jednocześnie nie posiadają wiedzy do samodzielnego pomnażania środków. W takiej sytuacji wystarczy bowiem powierzyć pieniądze specjaliście, który je pomnoży.

Zdecydowanym minusem tego rozwiązania jest niewielkie bezpieczeństwo: można zyskać bardzo wiele lub stracić wszystko ze względu na to, że podstawową działalnością specjalisty funduszy jest inwestowanie, a nie wytworzenie zysku.

Inwestowanie w złoto

Przy wahających się kursach walut, zmiennej sytuacji na rynku nieruchomości – zastanawiając się, w co zainwestować pieniądze – nie sposób nie wziąć pod uwagę złota. Jego siła polega na tym, że tego unikatowego kruszca nie można po prostu “dorobić”, a jego zasoby na świecie są ograniczone. Rosną również koszty jego wydobycia (ze względu na to, że łatwo dostępne źródła również są wyczerpywalne), co nierozerwalnie przekłada się na koszty sprzedaży złota.

Dlatego też można mieć pewność, że ceny złota – mimo drobnych wahań – nigdy nie “pójdą” znacząco w dół. Jeśli już – można spodziewać się jedynie tendencji rosnącej. Ten rodzaj inwestycji dotyczy tak osób prywatnych, jak i ogromnych firm. Wiele podmiotów uważa, że to bardzo dobra metoda ulokowania pieniędzy – i mają rację. Ciężko przewidzieć sytuację, w której ludzie na całym świecie nagle tracą zainteresowanie tym kruszcem.