Szczegóły świadczące o zużyciu opony

Szczegóły świadczące o zużyciu opony

Nie ulega żadnej wątpliwości, że jakość i odpowiednie dopasowanie opon w naszym samochodzie jest jednym z podstawowych czynników mającym wpływ na bezpieczeństwo poruszania się po drogach. Nawet w pełni sprawne auto, które jednak wyposażone jest w wadliwe ogumienie stanowi bardzo poważne zagrożenie zarówno dla kierującego pojazdem jak i innych użytkowników drogi.

Z pewnością nie raz słyszeliście o przypadkach “wystrzelenia” opony podczas jazdy, co skutkuje praktycznie utratą kontroli nad pojazdem i tylko niesamowite doświadczenie i sporo szczęścia może uchronić w takiej sytuacji przed najgorszym. Przypadki te dotyczą nie tylko budżetowych opon z Chin, ale również zdarzają się w sytuacjach kiedy wykorzystujemy te z najwyższej półki.

Niezależnie od tego czy są opony letnie czy opony zimowe, warto co jakiś czas sprawdzać w jakim są stanie i czy aby przypadkiem nie wymagają już wymiany na nowy komplet.

Jednym z najbardziej podstawowych czynników mających wpływ na bezpieczeństwo jazdy jest stan bieżnika opony. Przyjmuje się, że aby móc się cieszyć pełnym komfortem bieżnik opony nie powinien być płytszy niż cztery milimetry. Nie jest to oczywiście bezwzględnie wymagany parametr, bo na przykład polskie prawo dopuszcza do użytku koła dużo bardziej zużyte, bo o głębokości bieżnika do 1,6 mm, ale dla własnego bezpieczeństwa warto kupić nową oponę nieco wcześniej.

Opony trzeba również oglądać pod kątem wystąpienia widocznych gołym okiem uszkodzeń takich jak sparciała guma, głębokie przetarcia, oraz “bąble” powstające z boku. Jeśli guma budzi jakiekolwiek zastrzeżenia to trzeba ją czym prędzej wymienić. Jazda na oponach z widocznymi uszkodzeniami jest ekstremalnie niebezpieczna i może się skończyć tragicznie. Lepiej już kupić nawet używane ogumienie, ale w bez uszkodzeń niż ryzykować życiem swoim i innych.

Istotną, chociaż bywa, że ignorowaną cechą wpływającą na przydatność  opony jest jej wiek. Generalnie opony starsze niż dziesięcioletnie nadają się już tylko do wyrzucenia, niezależnie od stopnia ich zużycia.