Rodzaje taśm izolacyjnych

Rodzaje taśm izolacyjnych

W ostatnich latach dużą popularnością cieszą się taśmy lokalizacyjne, które doskonale zabezpieczają teren. Teren budowy musi być odpowiednio oznaczony według zasad BHP. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że taśm lokalizacyjnych można użyć także do oznakowania podziemnej instalacji. Warto dodać, że taśmy dostępne są w różnych kolorach, a każdy kolor ma jakieś znaczenie. Należy mieć na uwadze, żeby wybierać taśmy lokalizacyjne jedynie od sprawdzonych i renomowanych producentów, którzy od wielu lat działają na rynku i cieszą się dobrą opinią.

 

Przede wszystkim taśma powinna być wykonana z materiałów wysokiej jakości i posiadać wszystkie certyfikaty bezpieczeństwa. Właściwe oznakowanie miejsc niebezpiecznych jest niezwykle istotne, dlatego powinny za to odpowiadać kompetentne osoby. Tereny oznaczone taśmą lokalizacyjną są uznawane za niebezpieczne, dlatego pod żadnym pozorem nie można na nie wchodzić, a do tego trzeba zachować szczególną ostrożność. Najczęściej wykorzystuje się dobrze widoczne kolory taśm, takie jak: żółto-czarny oraz biało-czerwony. Warto dodać, że nawet w nocy są one dobrze widoczne dla każdego, nawet jeżeli oświetlenie nie jest wystarczająco dobre. Jeżeli chodzi o roboty drogowe to najczęściej stosuje się kolor biało-czerwony. Warto zwrócić uwagę na fakt, że nawet podczas imprez masowych, takich jak koncerty wykorzystywane są taśmy lokalizacyjne.

Zobacz: PTS Rabka

Kolor czerwony oznacza z reguły zakaz wstępu na określony teren. Może to świadczyć o niebezpieczeństwie lub prowadzonych w tym czasie robotach drogowych. Energetykę cieplną oznacza się przy użyciu taśmy biało-zielonej, która stosowana jest raczej rzadko. Taśma koloru brązowego oznacza, że na danym terenie zlokalizowana jest kanalizacja. Warto wyróżnić także taśmę pomarańczową, która świadczy o obecności sieci teletechnicznych. Sieć gazowa jest oznaczona przy pomocy koloru żółtego, natomiast taśma niebieska to sieć energetyczna o niskim napięciu. Z kolei wysoka sieć energetyczna to charakterystyczny czerwony kolor.