Rodzaje samochodów ciężarowych

Rodzaje samochodów ciężarowych

Aby dobrze poznać różnego rodzaju rodzaje samochodów ciężarowych należy wyjść od definicji tego pojazdu. Samochodem ciężarowym jest pojazd przeznaczony swoją konstrukcją do przewożenia ładunków z punktu A do punktu B.

Przedsiębiorcy zarządzający swoimi firmami przewozowymi często zastanawiają się jakie samochody wybrać. Różnego rodzaju nadwozia różniące się kształtem, wymiarami i funkcjami sprawiają, że wybór nie jest tak oczywisty jakby mogło się wydawać.

Do najbardziej popularnych ogólnych rodzajów ciężarówek należą samochody typu chłodnia, izotermia, kontenery z windą, samochody skrzyniowe czy ,,firany”. Mogą one pomieścić w sobie nawet kilkanaście ton, a wielkość przestrzeni ładunkowej sięga do 50 metrów sześciennych!

 

Nadwozia – wszystko co musisz o nich wiedzieć

Pod lupę zostają tu wzięte najbardziej popularne typy nadwozi, które można spotkać w budowie samochodów ciężarowych. Rozróżnia się:

-Ciężarówki typu plandeka – bardzo popularny w Polsce oraz Europie z tego powodu, że jest najbardziej uniwersalnym wyborem z całej stawki. Pozwala to na bardzo wygodne załadowanie, transport i wyładowanie materiałów, które będą chronione przed zimnem, śniegiem czy deszczem. Jego budowa jest dosyć prosta- plandeka napinana jest na całej długości i szerokości nadwozia, a dach wspierany jest na podpórkach z aluminium lub stali chroniąc przed zapadnięciem się materiału. Niestety jako, że do takiego typu nadwozia łatwo się włamać poprzez choćby przedarcie jej materiału przewoźnicy używają również specjalnych siatek ochronnych wzmacniających całą konstrukcję.

-Ciężarówka ,,firanka” – podobna budową do plandeki również zapewniając łatwe załadowanie i rozładowanie towaru. Ściany boczne jednak nie są napinane, lecz jak w teatrze – schodzą one jak kurtyna na prowadnicach. Ładunki zabezpiecza się poprzez dodatek pasów dla zwiększenia stabilności.

-Samochód typu skrzynia – posiadają otwieraną skrzynię, sprawdzającą się przy transportach materiałów budowlanych

-Kontener – Jest to zamknięta przestrzeń ładunkowa. Aby załadować lub rozładować towar otwiera się tylną klapę i wykonuje cały proces. Bardzo bezpieczny typ nadwozia ceniony przez wielu przewoźników transportujących cenne towary

Sprawdź pojazdy:

Podsumowanie

Aby wybrać odpowiedni dla siebie samochód ciężarowy należy dobrze przeanalizować co będzie się w nim przewoziło. Dzięki temu będzie można wybrać idealny samochód z dopasowanym rodzajem nadwozia zapewniając sobie i przewożonym materiałom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.