Rodzaje i wykorzystanie modułów SFP

Rodzaje i wykorzystanie modułów SFP

Moduły SFP znajdują dziś szereg zastosowań, dzięki czemu jest to bardzo popularne rozwiązanie. Standard SFP, mimo nazwy nie podlega ujednoliconej standaryzacji, ale wykorzystywany jest w najważniejszych sieciach internetowych, w tym również rządowych, wojskowych i wykorzystywanych przez największe firmy. Istnieją różne moduły SFP, które dostosowane są przede wszystkim do rodzaju kabli, do których są używane.

 

Moduły optyczne SFP i ich rodzaje

Moduły optyczne to urządzenia będące konwerterami interfejsu gigabitowego, których zadaniem jest konwersja informacji ze światłowodu na urządzenia elektryczne i na odwrót. Są to więc urządzenie nadawczo odbiorcze – tak zwane tranceivery (słowo powstałe z połączenia angielskich słów transmiter – nadajnik i receiver – odbiornik). Obwody nadawczo odbiorcze w modułach optycznych dostosowane są do pracy z konkretnymi światłowodami, które różnią się znacznie pomiędzy sobą. Najważniejszy podział obejmuje światłowody wielomodowe i jednomodowe.

Światłowody wielomodowe to wolniejsze i nieco bardziej zawodne, ale za to relatywnie tanie rozwiązanie. Mają one dość grubą średnicę, a światło lasera w ich rdzeniu rozchodzi się w wielu modach. Oznacza to, że propagacja światła zachodzi w różnych kierunkach jednocześnie – niekoniecznie wzdłuż osi przewodu. Sprawia to, że impulsy świetlne nie pokonują takiej samej długości światłowodu w takim samym czasie. Jest to przyczyną powstawania różnego rodzaju zakłóceń. Moduły optyczne stosowane dla takich właśnie światłowodów nazywamy wielomodowymi. Moduły optyczne SFP jednomodowe to z kolei takie, których używa się dla światłowodów jednomodowych. Tutaj światło lasera rozchodzi się w jednym modzie – niemal równolegle do osi przewodu. Transmisja jest szybka i przebiega bez zakłóceń.

 

Moduły SFP dla kabli miedzianych

Moduły SFP wyposażone w obwody przystosowane do obsługi kabli miedzianych mają nieco mniejsze zastosowanie. Wynika to z faktu, że w przeciwieństwie do modułów optycznych są one kompatybilne wyłącznie ze standardem sieciowym Gigabit Ethernet.