Rekrutacja przez LinkedIn

Rekrutacja przez LinkedIn

Czy warto infestować czas i pieniądze prowadzenie rekrutacji poprzez media społecznościowe? Oczywiście, jednak wszystko zależy od branży i wyboru medium społecznościowego, którego użyjemy do tego celu. Najlepszą platformą może być LinkedIn, jednak warto też umieszczać ogłoszenia o pracę w innych miejscach, ponieważ nie każdy może posiadać tam konto. Im więcej miejsc, w których opublikujemy ogłoszenia (wartościowych i pewnych), tym większa pewność, ze znajdziemy kandydata idealnego na stanowisko, na które poszukujemy pracownika. Jak przeprowadzić rekrutację poprzez LinkedIn?

Różne drogi

Pierwsza droga to dodanie ogłoszenia o pracę. Można to zrobić z konta prywatnego lub z konta administratora strony firmowej. Ogłoszenie jest płatne, jednak nie jest to koszt za publikację, tylko za kliknięcie w ogłoszenie przez potencjalnego kandydata. Dzięki temu płacimy tylko za konkretną akcje użytkownika. Nie ma jednak pewności, że w ogłoszenie klikną tylko osoby zainteresowane i kompetentne, co może skutkować poniesieniem wysokich kosztów niewspółmiernych do oczekiwanych efektów. Innym rozwiązaniem jest poszukiwanie konkretnych kandydatów przez rekrutera. Proces polega na znalezieniu osób, a raczej ich kont, które zawierają interesujące rekrutera informację mianowicie wykształcenie, doświadczenie, języki, rekomendacje, publikacje czy certyfikaty. Jeżeli dana osoba pasuje do profilu pracownika firmy, wtedy osoba z działu HR może skontaktować się w wiadomości prywatnej w celu propozycji współpracy. Jeżeli wybrana osoba jest zainteresowana, można rozpocząć proces rekrutacyjny, który finalnie rozstrzygnie, czy ta osoba nadaje się do firmy, czy też nie.

Wiele osób, które poszukują pracownika, nie tylko działy HR, ale też właściciele firm czy prezesi, korzystają z publikowania postów na LinkedInie, umieszczając w treści informację o profilu kandydata jakiego poszukują. W poście proszą o polecenie potencjalnych kandydatów, a bardzo często osoby, które są zainteresowane podjęciem pracy, podkreślają to poprzez dodanie komentarza.