Przełączniki sieciowe

Przełączniki sieciowe

Przełącznik sieciowy, zwany inaczej również switchem, to urządzenie, którego podstawowym zadaniem jest przekazywanie pakietu telekomunikacyjnego pomiędzy konkretnymi segmentami danej sieci. Jednocześnie pozwala na dowolny wybór konkretnego portu przełącznika, do którego następuje przekaz. Służy do łączenia głównie tych segmentów sieci, które pracują w drugiej warstwie.

 

Dlaczego przełączniki sieciowe są istotne?

Pozwalają na to, aby technika światłowodowa pracowała w odpowiedni sposób. Odpowiednio ze sobą połączone, switche pozwalają na stworzenie ogromnej ilości połączeń o rozmaitych konfiguracjach. Może sprawdzić się zarówno w przypadku niewielkich sieci (łączących na przykład kilkunastoosobowe firmy), jak i ogromnych korporacjach, liczących kilkuset pracowników. W zależności od zastosowanej konfiguracji, mogą połączyć wiele segmentów sieci, dając tym samym jedną, spójną całość.

 

Innowacyjne rozwiązanie dla wszelkich sieci

Porty LAN znajdujące się w przełącznikach sieciowych pozwalają na współpracę systemu z siecią Ethernet. Pasmo transmisji danych w takim przypadku jest znacznie rozszerzone i w dużym stopniu rośnie wydajność danej sieci. Przełączniki sieciowe mogą obsługiwać zarówno porty LAN, jak i ich wirtualne odpowiedniki – porty WLAN. Switch pozwala na przypisanie każdemu z użytkowników danej sieci określonej części pasma sieci. To sprawia, że dane mogą być przesyłane sprawnie i szybko, a także w znacznym stopniu zapobiega zbędnym przerwom w transferze.

 

Dobór odpowiedniego switcha

Aby wybrać najlepszy możliwy przełącznik sieciowy, warto zwrócić uwagę na kilka kwestii. Jedną z najbardziej podstawowych kwestii jest ilość portów, którą zawiera. Jeżeli potrzeby są znaczne – warto wybrać switcha, który daje możliwość ich spełnienia. Duże znaczenie ma także rodzaj jego mocowania. Należy go dostosować do potrzeb i możliwości, wybierając pomiędzy przełącznikiem sieciowym wpinanym do szafy lub montowanym do ściany. Warto każdorazowo wybrać dogodniejsze dla siebie rozwiązanie.