Produkcja wina

Produkcja wina

Wino, taki trunek zna chyba każdy. Oczywiście wino można dostać praktycznie w każdym sklepie, w którym serwowane są alkohole, jednakże wino można zrobić również w domu. Z całą pewnością będzie ono smaczniejsze, a co więcej, własne. Już sam fakt zrobienia wina samemu w swoim zaciszu domowym jest czymś niesamowitym. Warto jest jednak wiedzieć jak je zrobić tak, aby produkty, których użyjemy do jego wykonania, po prostu się nie zmarnowały, jeśli coś pójdzie nie tak.

Krok pierwszy: Co będzie nam potrzebne?

– Gąsiorek- zbiornik fermentacyjny

Niepodważalnym faktem jest to, że aby przygotować domowe wino musimy zaopatrzyć się w odpowiedni do tego pojemnik do fermentacji. Zbiorniki są zarówno plastikowe jak i szklane. Oczywiście znacznie oszczędniej będzie zaopatrzyć się w zbiornik plastikowy, jednakże warto skonsultować się z kimś, kto w rodzinie już wcześniej produkował domowe wino. Na pewno posiada zbiornik i być może będzie w stanie nam go pożyczyć. Zaczynając przygodę z domowym winem warto jednak stawiać na mniejsze pojemności zbiornika fermentacyjnego, gdyż w razie, czego nie będzie szkoda tego, co stworzyliśmy.

– Korek

Zamknięcie zbiornika fermentacyjnego to priorytet. Nieodpowiednio dobrany korek może mieć oddźwięk w przyszłości przede wszystkim, na jakości naszego wina. Korki są różne, ale są odpowiednio oznaczone, tak, że z całą pewnością każdy znajdzie odpowiedni korek dla swojego zbiornika. Co ważne, korek musi mieć otwór, w który włożymy rurkę fermentacyjną. W przypadku, kiedy zaopatrujemy się w plastikowy baniak, korek nie będzie nam potrzebny, ponieważ posiada on już stworzony fabrycznie otwór na rurkę.

– Rurka

Rurka fermentacyjna to nieodłączny element każdego winiarza. Rurka ma bardzo ważne znaczenie dla powstawania wina. Ma ona zapobiec wpadaniu powietrza do zbiornika. Po za tym zapobiega przed przedostaniem się owadów do gąsiorka. Zaoctowanie wina to skutek, z jakim przyszło by nam się borykać, w razie gdyby jakiś owad przedostałby się do zbiornika. Na rynku dostępne sa rurki szklane i plastikowe. Te pierwsze mają kształt litery N natomiast plastikowe rurki są najczęściej zakręcone w koło. Szczerze, znacznie lepszym wyborem są rurki plastikowe, gdyż jest mniejsze prawdopodobieństwo ich uszkodzenia. Rurki plastikowe, są również zestawione z zatyczką, co zaoszczędzi nam czasu na jej poszukiwanie.