Maskowanie kabli w domu

Maskowanie kabli w domu

Kable to elementy przedmiotów elektrycznych, które doprowadzają prąd do urządzenia zapewniając mu poprawne funkcjonowanie. Ponadto, służą też do łączenia komponentów elektrycznych ze sobą jak na przykład głośników z wieżą muzyczną czy myszki, klawiatury czy słuchawek z komputerem. Każdy, kto posiada w domu chociażby telefon wie, z jakim problemem musi się na co dzień mierzyć. Trudność związana z kablami jest niestety znacznie szersza i często zaprząta głowę niejednej osobie. Jak poradzić sobie z nieestetycznymi linkami zalegającymi na podłodze oraz meblach i czy istnieją sposoby na ich zamaskowanie?

Maskownica ścienna czy ścianka z karton gipsu?

Jedną z możliwości jest na przykład maskownica, czyli listwa wykonana z plastiku lub innego tworzywa. Jest szczególnie przydatna w sytuacji, gdy montujemy telewizor wieszając go na ścianie. Kable konieczne do jego podłączenia nie wyglądają estetycznie. Listwa maskująca z całą pewnością rozwiąże ten problem, skrywając w swoim wnętrzu problematyczne kable. Inną możliwością, w przypadku gdy salon czy sypialnia będą wyposażone w wiele sprzętów elektrycznych, warto zaprojektować ich rozmieszczenie i przewidzieć drogę przebiegu kabli do kontaktu. Jeżeli urządzenia będą zlokalizowane na jednej ścianie, warto rozważyć zabudowę kabli i sprzętów za ścianką z karton-gipsu. Alternatywą dla tej formy może być meblościanka, która pozwoli na zakrycie wszelkich kabli za jej powierzchnią.

Jak zmniejszyć ilość kabli w  domu?

Wielokrotnie zdarza się tak, ilość gniazdek jest zbyt mała w stosunku do ilości wykorzystywanych na co dzień urządzeń. Wtedy konieczne jest zastosowanie przedłużacza, przez co problem z widocznymi kablami jest jeszcze większy. Warto jeszcze na etapie projektu wnętrz zaplanować ilość niezbędnych gniazdek w ścianach, a w przypadku gdy to niemożliwe, wykorzystać rozgałęźnik. Wijące się po ścianach i podłogach kable są nieestetyczne, dlatego w przypadku urządzeń stałych, warto zastosować długoterminowe działania maskujące.