Kreatywność i dobra zabawa w jednym

Kreatywność i dobra zabawa w jednym

Nie zawsze jest łatwo zachęcić dzieci do zdobywania nowych umiejętności, nauki i edukacji. Niektóre dzieci są oporniejsze na taką wiedze, a przecież każdy rodzic chce aby jego pociecha była dobrze uzdolniona. Jednak projektanci zabawek wymyślili pomysł dla dzieci sprawiając, że ich edukacja przychodzi wraz z dobrą zabawą. Stworzyli bowiem zabawki edukacyjne łączące wpływające na wiele aspektów dziecka takich jak poznawcze, fizyczne czy emocjonalne. Zabawki są komponowane w taki sposób, aby dziecko nawet nie wiedziało, że uczy się nowych cech takich jak koordynacja ruchowa, czy koncentracja. Do jednych z najbardziej popularnych zabawek edukacyjnych, które zawojowały rynek zabawkowy można zaliczyć puzzle kreatywne stanowiące wyższy poziom edukacji.

 

 

 

 

Puzzle kreatywne – nauka z układania

Puzzle kreatywne są bardzo ciekawie stworzone, a ich projektanci niejednokrotnie przechodzą samych siebie. Pozwalają one nie tylko na poprawę skupienia dziecka i dążenia do wyznaczonego celu jakim jest ułożenie całej ilustracji, ale także po jej ukazaniu mogą tworzyć planszę, na której mogą być ukazane przeróżne rzeczy uczące dziecko. Najlepiej to zilustrować na przykładzie ciała człowieka – na puzzlach mogą być dostępne ciało kobiety i mężczyzny, a wokół nich, na obramowaniu narządy człowieka z strzałkami. W ten sposób podstawy anatomii mogą być poznawane przez dziecko już od najmłodszych lat!

Puzzle kreatywne często są tworzone z drewnianych elementów z pomocniczymi uchwytami. Takie rozwiązanie najczęściej jest wykorzystywane dla mniejszych dzieci i pozwala na naukę budowy przeróżnych zwierząt – owadów, ssaków czy gadów poszerzając ich zainteresowania zoologiczne.

Ostatnimi czasy zaprezentowane zostały nawet specjalne lokomotywy, które na swoich wagonach posiadają cyferki bądź alfabet. W ten sposób po poprawnym dopasowaniu elementów układanki mogą utworzyć one cały pociąg tworzący poprawny ciąg cyfr bądź litery ułożone w sposób alfabetyczny. Pomaga to w matematyce i nauce czytania.

 

Podsumowanie

Sposobów na dobre zaprojektowanie puzzli kreatywnych jest wiele. Ważne jest, aby były one dopasowane do wieku dziecka, gdyż zbyt trudne mogą zrazić dziecko do spędzania wolnego czasu na takiej aktywności, a te zbyt łatwe mogą nudzić dziecko i nie wspomagać jego rozwoju tak intensywnie.