Kawa czy herbata – który napój bardziej szkodzi?

Kawa czy herbata – który napój bardziej szkodzi?

Większość ludzi można podzielić na dwie grupy – zwolenników kawy i miłośników herbaty. Każdy z ich przedstawicieli twierdzi, że to właśnie jego napój jest czymś najlepszym na świecie. Każdy jest też w stanie zaprezentować przynajmniej kilka dowodów potwierdzających szkodliwość konkurencyjnego naparu. A co na ten temat ma do powiedzenia środowisko medyczne? Czy rzeczywiście kawa szkodzi bardziej od herbaty, czy jednak oba napoje można pić bez żadnych obaw o własne zdrowie?

 

Kawę i herbatę od lat pito właśnie z uwagi na ich pozytywne właściwości. Nie są to po prostu smaczne napoje. To napary o udowodnionym działaniu prozdrowotnym, które dzięki zawartym w nich związkom potrafią zapobiegać różnego rodzaju chorobom. Od dawien dawna stosuje się je zatem w leczeniu profilaktycznym. Regularne picie kawy ma uchronić ludzi przed zachorowaniem na demencję starczą, a z kolei herbata ma zapobiegać przedwczesnemu starzeniu się skóry. Trzeba jednak pamiętać o tym, że oba napoje mają też swoje wady. A który ma ich więcej?

 

Nawet najwięksi zwolennicy kawy przyznają, że ma ona lekki kwaskowaty posmak. Nie jest on niestety obojętny dla organizmu. Kwaśne produkty dość intensywnie oddziałują na żołądek, przez co mogą być groźne dla osób, które mają już pewne problemy z trawieniem pokarmów. Z uwagi na wysoką zawartość kofeiny kawa przyspiesza też pracę serca i powoduje nagły skok ciśnienia. Efekt ten czasami jest wskazany (np. przed ćwiczeniami fizycznymi), ale u osób chorujących na nadciśnienie będzie bardzo groźny. Z kolei herbata może osłabiać wchłanianie żelaza, które jest jednym z najważniejszych minerałów, ponieważ chroni przed anemią. Taki napar będzie również doprowadzać do odkładania się szarego nalotu na zębach. Oba napoje mają więc swoje wady.

 

Pomimo tych wad zarówno herbatę, jak i kawę warto włączyć na stałe do jadłospisu. Nikt nie musi przecież pić ich w zatrważających ilościach. Jedna filiżanka kawy dziennie nikomu jeszcze nie zaszkodziła, podobnie zresztą jak solidny kubek pysznej herbaty.