Jak wybrać dobrą kawę?

Jak wybrać dobrą kawę?

Jeżeli należysz do grona osób uzależnionych od kofeiny, na pewno każdy swój dzień zaczynasz kubkiem (opcjonalnie filiżanką) gorącej kawy. Oczywiście najlepsza jest ta świeżo zmielona. Już sam aromat wydobywający się ze zgniatanych w młynku ziaren potrafi postawić człowieka na nogi, a także automatycznie poprawić mu nastrój. Bez dwóch zdań kawa to coś, bez czego nie da się żyć. Jeśli jednak chcesz codziennie raczyć się trunkiem o najwyższej jakości, musisz najpierw zapoznać się z kilkoma kwestiami. Wypalanie kawy ma bowiem ogromny wpływ na jej ostateczne właściwości. Liczy się również jej gatunek, a nawet to, w jaki sposób sam ją parzysz w domu.

 

Na całym świecie wynaleźliśmy już ponad setkę odmiennych rodzajów kawowca, a mimo tego to dwa gatunki, znane ludziom od lat, wciąż cieszą się największym uznaniem. Najprawdopodobniej sam bardzo dobrze je znasz. Wchodząc do pierwszego z brzegu supermarketu i udając się na dział z kawą i herbatą, od razu dostrzeżesz, że wśród kaw ziarnistych najwięcej jest Arabiki oraz Robusty. Która z nich będzie jednak dla ciebie lepsza? To już zależy od kilku kwestii. Kawa Robusta na pewno jest tańsza, ale bierz pod uwagę również to, że ma ona intensywniejszy, nieco goryczkowaty smak. Arabica to z kolei królowa wyważonego, idealnie skomponowanego aromatu. Jeżeli więc zależy ci głównie na walorach smakowych, to po nią powinieneś sięgnąć.

 

A co z kawą ekologiczną? Czy warto trochę dopłacić, by później móc codziennie raczyć się ziarnami hodowanymi na naturalnych uprawach? Częściowo na pewno. Jeżeli tylko stać się na to, by zapłacić dwukrotnie więcej za opakowanie kofeinowych ziaren, chociaż raz wypróbuj kawę ekologiczną, a na pewno poczujesz olbrzymią różnicę. Do jej uprawy nie wykorzystuje się żadnych sztucznych czy szkodliwych substancji. Nie stosuje się ani niezdrowych pestycydów, ani niebezpiecznych odżywek czy nawozów o dziwnym pochodzeniu. Wszystko odbywa się zgodnie z zasadami określonymi przez związki zajmujące się przyznawaniem ekologicznych certyfikatów. Możesz mieć zatem pewność, że taka kawa będzie dla ciebie bezpieczna. A już najlepiej by było, gdyby celem twoich zakupów stała się ekologiczna Kawa Arabica. Z niej na pewno będziesz zadowolony, a kupisz ją w palarni kawy: https://krakowskapalarniakawy.pl/