Inflacja na przestrzeni ostatnich lat

Inflacja na przestrzeni ostatnich lat

Inflacja to słowo wywołujące natłok negatywnych emocji w każdym, który wie, z czym się ona wiąże. Inflacja bowiem oznacza spadek siły nabywczej pieniądza, czyli jego realna wartości. W efekcie inflacja dla państwa, gdzie ona występuje, oznacza znaczący wzrost cen i spadek realnych dochodów zwykłych obywateli, co prowadzi do załamania gospodarki.
W historii świata było kilka wydarzeń, które doprowadziły do inflacji, a nawet hiperinflacji w różnych państwach. Zdecydowanie największa inflacja w historii gospodarki miała miejsce na Węgrzech po II wojnie światowej, gdzie posługiwano się banknotami o nominale 100 trylionów. Inny przykład hiperinflacji wystąpił przy okazji rozpadu byłej Jugosławii, gdzie inflacja wynosiła ok 100% dziennie, w efekcie czego ludność przestała się posługiwać lokalnymi monetami, a posługiwała się dolarami amerykańskimi i niemieckimi markami. W Bośni i Hercegowinie wciąż funkcjonuje marka zamienna jako oficjalna waluta, a w Czarnogórze ludzie posługują się Euro, mimo że nie należą do Unii Europejskiej.

W Polskiej historii najnowszej inflacja miała związek z upadkiem PRL i tym, że przez cały czas jej trwania łatano dziury budżetowe sztucznym dodrukiem pieniędzy. W efekcie lata 90 XX w. ubiegły pod znakiem naprawy sytuacji budżetowej kraju, w efekcie czego zmniejszyła się inflacja, ale za to zwiększyło znacząco bezrobocie.
Jak widać, inflacja niesie za sobą szereg znaczących konsekwencji społecznych i ekonomicznych dla danego państwa. Rząd musi zastosować szereg zabiegów, aby w danej sytuacji zapobiec wystąpieniu inflacji. Najprostszym, w razie już wystąpienia inflacji, jest zamrożenie cen i płac. Rząd ma prawo wpływać na ceny na rynku przez wprowadzanie odpowiednich podatków. Ogólnie, rodzaj działań podejmowanych przez rząd musi być dostosowany do rodzaju występującej inflacji.

Podsumowując – inflacja jest groźnym zjawiskiem, które na przestrzeni ubiegłych lat dał się we znaki obywatelom kilku państw, jednak istnieją sposoby na przeciwdziałanie występowaniu tego zjawiska, które rządy powinny wdrażać.

https://www.fiboteamschool.pl/

Inflacja na przestrzeni ostatnich lat
5 (100%) 1