Infekcje układu rozrodczego

Infekcje układu rozrodczego

Układ rozrodczy i moczowy, szczególnie kobiece genitalia, to bardzo wrażliwa strefa, która w wyniku nawet bardzo prozaicznych czynności może być narażona na infekcje. Zapalenie cewki moczowej, zapalenie pochwy czy sromu, a także choroby pasożytnicze i bakteryjne jak Rzęsistek czy chlamydia to bardzo przykre dolegliwości, których nie należy bagatelizować. Kiedy udać się do lekarza w celu weryfikacji problemu?

Pieczenie, swędzenie, ból

Regularne badanie jest bardzo ważne, świadomych tego jest coraz to więcej kobiet, jednak mimo wszystko wiele z nich nadal nie odwiedza zbyt często lekarza. Systematyczność jest ważna, ponieważ w porę zauważony problem sprawi, że leczenie zostanie wdrożone niemalże natychmiast. Kobiety często traktują pójście do lekarza jako ostateczny krok wtedy, gdy objawy nasilają się i są coraz bardziej nieznośne. Jeżeli odczuwamy pieczenie, zwędzenie, suchość pochwy czy ból we wnętrzu macicy czy szyjki macicy, wtedy warto udać się do lekarza aby sprawdzić czy wszystko jest w porządku, czy jest to tylko drobna infekcja czy też poważniejszy problem. Podobnie w przypadku gdy kobieta nie ma regularnych miesiączek. Czasami bywa tak, że kobieta nagle nie dostaje okresu, bądź też dostaje go zbyt szybko. Jednorazowy problem może być spowodowany stresem czy innymi dolegliwościami, jednak niekiedy może być też sygnałem tego, że coś jest nie tak jak być powinno. Weryfikacja takiej anomalii może uchronić nas przed zaawansowanymi w skutkach postępami choroby.

Aktywność seksualna

Kto jest narażony na choroby weneryczne i zapalenia narządów rozrodczych? W zasadzie każdy, ale w zwiększonym stopniu problem dotyka osób, które często zmieniają partnerów seksualnych i mają kontakt z osobami, których nie znają. Kontakty płciowe z nieznajomymi mogą skutkować zarażeniem się chorobami a także niebezpiecznymi dla zdrowia i życia wirusami. Zdrowie nie polega tylko na dobrym samopoczuciu na co dzień. Niewiedza o parametrach naszego  ciała może sprawić, że po czasie pewne problemy zdrowotne, których nie jesteśmy świadomi mogą być na tyle zaawansowane, że ciężko będzie je ustabilizować.