Guzki na piersi-czy to już nowotwór?

Guzki na piersi-czy to już nowotwór?

Ciało człowieka nie jest czyś stałym i niezmiennym, a raczej bardzo dynamicznie się rozwijającym i ewoluującym. Okres dorastania i dojrzewania to czas największych zmian, jednak nawet w przypadku osób dorosłych, na ciele bądź w jego wnętrzu może pojawiać się wiele różnych elementów, które mogą wywołać nasz strach. Chodzi między innymi o guzki. W przypadku kobiet, szczególnie, że temat nowotworów jest bardzo głośny, a badania prewencyjne bardzo ważne, elementem, który może wywołać strach i konieczność wizyty u lekarza, są guzki na piersiach. Czy guzki pod powierzchnią skóry wyczuwalne podczas samodzielnego badania piersi może oznaczać nowotwór?

Badanie umożliwi weryfikację  problemu

Każda kobieta powinna co jakiś czas wykonać samodzielnie w domu badanie piersi. polega ono na delikatnym sprawdzeniu struktury zewnętrznej piersi i sprawdzeniu, czy nie pojawiły się żadne zmiany. Znalezienie guzka na piersiach nie oznacza od razu że pojawił się w naszym ciele nowotwór. Specyficzna budowa piersi sprawia, że często dochodzi do powstawania zmian nazywanych gruczolakowłókniakami, torbielami czy tłuszczakami. Zmiany mogą być spowodowane hormonami lub zmianami w ciele związanymi z ciążą i produkcją mleka. Ważne jest jednak to, żeby nie zakładać z góry, że to nic niebezpiecznego. Tylko badanie lekarskie może ustalić przyczynę i skalę problemu oraz leczenie. Nawet niepozornie wyglądająca zmiana może okazać się agresywna i problematyczna.

Najważniejsze by w obliczu sytuacji, w której odkrywamy zmiany na ciele, nie panikować i absolutnie nie wczytywać się w informacje dostępne w internecie. Niekiedy sami możemy doprowadzić do tego, że zbyt wcześnie wpędzimy się w bardzo zły stan psychiczny zanim jeszcze okaże się co nam dolega. Tylko szybki kontakt z lekarzem sprawi, że będziemy wiedzieć na czym stoimy. Jeżeli oczekiwanie na termin wizyty u lekarza jest zbyt długi, warto umówić się prywatnie, co często przyspiesza badanie, a co za tym idzie, świadomość tego co dzieje się z naszym organizmem.