Gumtree i Olx- Czy warto wykorzystać te kanały w celu znalezienia pracy?

Gumtree i Olx- Czy warto wykorzystać te kanały w celu znalezienia pracy?

Gumtree i OLX to rodzaje stron internetowych, które dają przestrzeń do umieszczania darmowych ogłoszeń w wielu kategoriach. Jedną z kategorii jest Praca. Bardzo wiele małych przedsiębiorstw czy firm decyduje się na taka formę pozyskiwania pracownika, ponieważ jest to sposób  całkowicie darmowy. Jednak fakt, że są to portale ogłoszeniowe, a nie serwisy dedykowane przekłada się na to, że ciężko znaleźć poprzez nie kompetentnego i pasującego do oczekiwań pracownika. Poprzez to pojawiające się w tych portalach ogłoszenia dotyczą często pracy o charakterze fizycznym lub usługowym, a mniejszym stopniu zaś stanowisk w korporacjach międzynarodowych czy w instytucjach państwowych. Czy będąc rekruterem, warto dodać ogłoszenie o pracę na Gumtree lub OLX w celu pozyskania pracownika do swojej firmy?

Prestiż firmy przekłada się na dobór środków dotarcia do kandydata

Każda firma rządzi się swoimi prawami, ma określone zasady funkcjonowania, które determinują zachowania pracowników i wykorzystywane przez nich narzędzia. Będąc poważną instytucją, nie można pozwalać sobie na półśrodki, zatem większość firm decyduje się na prowadzenie rekrutacji poprzez portal Pracuj.pl jak również wykorzystując platformę LinkedIn. Jeżeli jednak dobór narzędzia nie jest narzucony przez firmę, wtedy warto ogłaszać się w jak największej ilości miejsc, oczywiście z zastrzeżeniem, że może to skutkować bardzo dużą ilością zgłoszeń, które następnie trzeba rozpatrzyć. Wiele z nich może w ogóle nie pasować do określonego profilu kandydata, przez co rekrutacja będzie przebiegać pod znakiem chaosu, a co więcej, nie przyniesie żadnych efektów.

Przeprowadzanie rekrutacji warto rozpocząć od dodania na stronie firmowej zakładki Kariera i to w niej w pierwszej kolejności należy umieszczać ogłoszenia. Warto pozyskać pracownika, który interesuje się profilem działalności firmy i jej strukturą, ponieważ kandydat, który widzi siebie jako pracownika firmy, z całą pewnością szybciej się w niej odnajdzie i będzie efektywniejszy.