Dbaj o środowisko we własnym domu

Dbaj o środowisko we własnym domu

Dbałość o środowisko powinna się rozpoczynać już w domu. Właściwe segregowanie śmieci pozwala na to, aby większość z nich została powtórnie wykorzystana. Bardzo przydają się dobre worki na śmieci. Warto kupować worki w różnych kolorach i gromadzić w nich posortowane odpady. Większość gmin ułatwia to swoim mieszkańcom i udostępnia worki w odpowiednich kolorach, podpowiadając, do którego worka można włożyć.

Idąc na zakupy zabierajmy swoją własną reklamówkę, najlepiej płócienną. Jeśli jej nie mamy, to poprośmy sprzedawcę o worki biodegradowalne. Potem wykorzystajmy je co najmniej kilkukrotnie, zanim wyrzucimy. Wszelkie reklamówki, także worki bio, świetnie nadają się jako worki na śmieci.

Sprawdź: Worki na śmieci od producenta PTS Rabka

Warto też wspomnieć o właściwym zgniataniu plastikowych butelek i puszek. Niezgniecione zajmują mnóstwo miejsca. Dlatego zanim wrzuci się butelkę i puszkę do kontenera lub odpowiedniego worka, dokładnie je trzeba zgnieść. Ta czynność nie zabiera dużo czasu, a oszczędza paliwo, bo odbierający śmieci pojazd wykona mniej kursów. Czyli spali mniej paliwa, a to w sposób oczywisty przełoży się na stan powietrza.

Kolejnym sposobem ochrony środowiska jest wykorzystywanie rzeczy, które teoretycznie nadają się do wyrzucenia. Zamiast kupować kolejny stołek, przyjrzyjmy się czy ten, który chcemy wyrzucić, można naprawić, odnowić lub zmienić jego wygląd. Wtedy nie dość, że zaoszczędzimy pieniądze, to dodatkowo nie wyprodukujemy kolejnych śmieci.

Jeśli mamy ogród lub działkę, to produkowane przez nas odpady biodegradowalne (resztki jedzenia bez mięsa, obierki, chwasty bez nasion) kompostujmy, a następnie wykorzystajmy jako świetny organiczny nawóz. Rośliny będą rosły po nim doskonale, a my będziemy mieć zdrowe warzywa i owoce.