Dzieci uczą się cały dzień. Nie tylko w szkole, gdzie nauczyciele uczą pisania, czytania, matematyki i tym podobnych, ale także w domu. Najmłodsi odkrywają świat z dużą ciekawością i nieświadomie poznają różne rzeczy podczas zabawy. Aby wspomagać „zdrowy” rozwój, niezbędne są zabawki edukacyjne dla dzieci. Co takie zabawki potrafią w praktyce i co jest ważne przy ich wyborze?
Dobór zabawek
Dzieci są stale otoczone przedmiotami, dźwiękami i bodźcami wizualnymi. Czy to w pokoju dziecięcym, przy stole w jadalni czy w ogrodzie. Dzięki naturalnej ciekawości i radości odkrywania najmłodsi uczą się nieustannie. Zabawki edukacyjne mogą wzbogacić zabawę i pozytywnie wpłynąć na rozwój różnych kompetencji. Najważniejsze, żeby były odpowiednio dobrane.
Zabawki edukacyjne dla dzieci – korzyści
W nauce przez zabawę wartościowe zabawki edukacyjnie dla dzieci mogą wzmacniać między innymi następujące umiejętności:
– motoryka,
– kontrola ciała,
– cierpliwość,
– logiczne myślenie,
– kreatywność,
– umiejętności społeczne,
– poznawanie,
– mowa.
Nawiasem mówiąc, produkty „rozsądne edukacyjnie” nie mają nic wspólnego z nudnymi produktami ekologicznymi. Nawet jeśli wielu konsumentów tak zakłada. Zabawki mogą mieć wartość edukacyjną tylko wtedy, gdy dzieci postrzegają je jako ekscytujące i atrakcyjne. W końcu sukces w nauce pojawia się tylko wtedy, gdy końcowy użytkownik, czyli dziecko, lubi korzystać z danej rzeczy.
Człowiek jest z natury badaczem i odkrywcą. Cechy te są szczególnie widoczne w dzieciństwie i sprzyjają pomyślnemu uczeniu się. Zabawki edukacyjne są zawsze edukacyjne i mają wielką wartość dla rozwoju.
Najważniejsza jest kreatywność
Dzieci stosunkowo szybko tracą zainteresowanie zabawkami o jasno określonym przeznaczeniu. Po kilkukrotnym użyciu takie rzeczy trafiają do pudła i są nieświadomie zastępowane przez alternatywy, które stymulują myślenie, robienie tego samodzielnie lub majsterkowanie.
Doskonałym przykładem produktów wspierających kreatywność są kolorowe drewniane klocki lub klocki Lego. Brak określonych zasad korzystania z nich pobudza wyobraźnię dzieci i zapobiega nudzie. Elementy można przestawiać, budować i ponownie sortować. Potomstwo samodzielnie decyduje, co z tego wyniknie. Tak samo jest z modeliną. Tutaj również nacisk kładzie się na kreatywność, ale także umiejętności i zdolności motoryczne.