Czy warto odstawić szybko dziecko od piersi?

Czy warto odstawić szybko dziecko od piersi?

Na świecie zdarzają się przypadki, że matki karmią piersią nawet kilkunastoletnie dzieci. Są to całkowicie absurdalne sytuacje, co nie zmienia faktu, że dziecko może być karmione nawet do trzeciego roku życia. Dzięki temu podstawowe potrzeby pokarmu współgrają z potrzebami psychologicznymi, a karmienie piersią zapewnia bliskość i poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Co ciekawe, wiele matek decyduje się na odstawienie dziecka około pierwszego roku życia. Zasada, która niewątpliwie może mieć wpływ na tą decyzję, brzmi, że powinno się karmić dziecko do czasu potrojenia jego masy ciała z dnia narodzin. W przypadku ludzi dzieje się tak właśnie około pierwszych urodzin, stąd częsta decyzja matek o odstawieniu dziecka od piersi. Czy warto kierować się tą zasadą?

Wszystko we własnym tempie

Istotą rodzicielstwa jest intuicja i to nią należy kierować się podejmując tak ważną dla obu stron decyzję. Niekiedy to dziecko samo pokazuje, że nie ma już ochoty na pokarm matki, ale może to wynikać, i znacznie częściej tak się zdarza, że to matka z różnych przyczyn musi odstawić dziecko. Dlaczego? Obowiązki zawodowe, uprawianie sportu, spożywanie alkoholu czy pokarmów niedozwolonych sprawia, że kobiety chcą jak najszybciej móc cieszyć się takimi elementami, nie zważając na to, że trzeba uważać bo coś stanie się dziecku. Odstawienie pozwala całkowicie powrócić matce do stanu sprzed ciąży oraz przyzwyczajać dziecko do spożywania normalnego, zdrowego i pełnowartościowego posiłku.

Matki, które decydują się na karmienie nieco dłużej niż do pierwszego roczku malucha, bardzo często muszą mieć przy sobie laktator, nawet podczas przebywania w pracy, tak aby systematycznie odciągać nagromadzone mleko i by laktacja cały czas występowała. Brak ssania piersi przez dziecko czy odciągania mleka matki laktatorem sprawia, że produkcja mleka zostaje stopniowo zatrzymana i całkowicie zanika. Tego procesu nie da się już przywrócić, dlatego decyzja o odstawieniu powinna być przemyślana i pewna.