Czy rekruter powinien znać się na branży, do której rekrutuje pracowników?

Czy rekruter powinien znać się na branży, do której rekrutuje pracowników?

Na LinkedInie bardzo często można spotkać się z różnymi opiniami temat tego, czy rekruter powinien dobrze znać stanowisko i jego charakter podczas przeprowadzania na nie rekrutacji. Jako, że ten kanał jest aktywnie wykorzystywany przez rekruterów, to tym bardziej dyskusja na LinkedInie wydaje się być sensowna. Wiele osób uważa, że rekurturer powinien bardzo dobrze znać się na branży, do której rekrutuje pracowników, ponieważ bez podstawowej nawet wiedzy w danym temacie, nie będzie wiedział czy konkretna osoba nadaje się na stanowisko. Jest też grupa osób, które bronią rekruterów zadających wyświechtane pytania powielające się na różnych rekrutacjach. Dlaczego? Ponieważ rekruter ma za zadanie skupić się na kompetencjach miękkich, aniżeli weryfikować wiedzę kandydata. Jak zatem podejść do tej sytuacji? Co powinien, a czego nie musi dział HR?

Kierownik, manager, specjalista

Od weryfikowania wiedzy kandydata, która będzie niezbędna do wykonywania powierzonych zadań, jest przede wszystkim osoba, która bardzo dobrze zna to stanowisko pracy. W związku z tym podczas rozmowy rekrutacyjnej kandydatowi powinny towarzyszyć dwie osoby- rekruter oraz manager, kierownik lub specjalista, którzy są dużo dłużej w firmie, mają odpowiedzialne stanowiska i znają się na tym, czym będzie się zajmował kandydat, jeżeli oczywiście zostanie mu zaproponowana praca.

Zobacz również: Opis produktu – Writerspoint.net

Od czego w takim razie jest osoba z działu HR? Od rozpatrzenia dokumentów aplikacyjnych, zweryfikowania kandydata, zaproszenia na rozmowę, przeprowadzenia kandydata przez proces rekrutacyjny, sprawdzenia kompetencji miękkich oraz zweryfikowania czy dana osoba pasuje do stanowiska, którego dotyczy rekrutacja. Po rozmowie, to rekruter kontaktuje się z kandydatem, informuje go o wyniku rekrutacji, w przypadku zatrudnienia, przekazuje ofertę, natomiast odrzucenia aplikacji, informuje o niepomyślnym jej przebiegu i powodach odrzucenia kandydata.