Ceny badań diagnostycznych

Ceny badań diagnostycznych

Badania mające na celu postawienie diagnozy, odpowiedzenie na pytanie – co tak właściwie dzieje się z pacjentem, można podzielić na wiele kategorii. Są badania inwazyjne i nieinwazyjne, są badania… tanie i drogie. Oczywiście pojęcia “tanie” i “drogie” to pojęcia względne. Coś co dla jednej osoby jest tanie, dla innej będzie drogie. Koszty badań są też zależne od miejsc, w których badania są wykonywane – mowa oczywiście o sektorze prywatnym.

Ze skierowaniem czy bez?

W teorii pacjent ma do wyboru, czy wykona badanie na koszt NFZ czy też zrobi to prywatnie. Jednak, aby wykonać badanie na koszt NFZ, trzeba mieć skierowanie od lekarza z NFZ. Otrzymanie takiego skierowania nie zawsze jest proste, ponieważ czasem lekarz nie widzi wskazań do wypisania skierowania, a mimo to pacjent naciska na dokładną diagnostykę. Tomografia komputerowa jest badaniem, na które wymagane jest skierowanie lekarskie, niezależnie od tego czy badanie opłaca NFZ czy też pacjent płaci sam. Inaczej bywa w przypadku rezonansu magnetycznego – tutaj w niektórych ośrodkach można wykonać badanie bez skierowania. Warto jednak pamiętać, że podanie kontrastu czyni badanie potencjalnie niebezpiecznym – mogą pojawić się skutki uboczne, dlatego mimo wszystko warto przedyskutować sens badania z lekarzem.

Ceny badań

Badania kosztują, a żeby chorować, trzeba mieć zdrowie – często można usłyszeć taki sarkazm. To prawda, badania, o ile wykonywane są prywatnie, potrafią nieźle opróżnić portfel. Same badania laboratoryjne, badania krwi potrafią kosztować nieraz kilkaset złotych, jeżeli sprawdzanych jest wiele parametrów. Badanie usg zwykle kosztuje do 100 złotych, czasem 150. Bywa, że badanie usg jest połączone z wizytą u lekarza specjalisty, który od razu usg zinterpretuje. Tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny to dla pacjenta koszt kilkuset złotych, ale są to badania niezwykle dokładne, które dają zazwyczaj jednoznaczną odpowiedź i rozwiązanie problemu. Dlatego na takich badaniach nie warto oszczędzać, bo tutaj oszczędności obracają się przeciwko pacjentowi.